KÜTAHYA GEDİZ İLÇESİ

 

 

1970 GEDİZ DEPREMİ

            Gediz neredeyse kurulduğu günden bu güne kadar sık sık doğal afetlerin ve özellikle depremlerin yaşandığı bir bölge olmaktan kurtulamayan ilçelerimizden biridir..

            Gediz’de meydana gelen bazı deprem verileri,

            1866    -           Depremi

            1896    -           Depremi

            25 Haziran      1944    Saat:   07:20   8 şiddetinde deprem 20 Ölü ve 3500 hasarlı ev.

            28 Mart          1970    Saat:   23:05   Resmi rakamlar 7.2  Almanya Deprem bilimcilerine göre özellikle Akçaalan Kasabasında hissedilen sartıntı 10 şiddetinde yansımıştır.

Depremin bilançosu ise tam bir felaket, 1086 Kişi hayatını kaybetmiş, 1260 kişi yaralanmış, 9452 bina ağır hasarlı veya yıkılmış ve işin ne acı tarafı ise insanların bir kısmı evlerdeki sobaların deprem anında yıkılması sonucu çıkan yangınlarda canlı canlı yanarak hayatlarını kaybetmişlerdir.

            Depremler ve Sellerin odak noktası durumunda olan Gediz, 1970 Gediz depremi sonrası yeni yerleşim  bölgesi kurulmasına karar verilmiş, Gediz-Uşak Karayolu üzerine ‘Karılar pazarı’ denen mevkide Yeni Gediz adı altında yeniden inşa edilmiştir.

            Diğer köy ve kasabalar depremden en az etkilenecek yeni yerleşim birimlerinde yeniden kurulmuştur.

             Gediz ve Emet ilçeleri depremleri sonucu bölgemizde bir çok insanın evsiz kalmasına ve çok sayıda çocuğun ailesi kaybetmesine neden olmuştur. Gediz ve Emet ilçelerinde 200’ü geçkin çocuk Kütahya’da ve deprem sonrası Kayaköy’de yapılan Çocuk Esirgeme Kurumları yuvalarına yerleştirilmiştir