KÜTAHYA, GEDİZ, AKÇAALAN KASABASI (Eski Gediz Mahallesi)

KÜTAHYA - TÜRKİYE

 

 Web Sitelerimiz 

Eski Gediz (www.kultursanat.gen.tr)

Birol Akdemir (www.birolakdemir.com)

Facebook - ( https://www.facebook.com/groups/akcaalandernek/members/ )

BASINDA KASABAMIZ.

(Fotoğrafları Büyük Halini Görmek İçin Üzerine Tıklayınız.)

 

AKÇAALAN YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GELENEKSEL İFTARI – 2017

            Akçaalan Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olarak gerçekleştirdiğimiz, geleneksel iftar yemeğimize Eski Gediz Belediye Başkanımız Sayın Ercan Şimşek, Kütahya Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Sayın Zeliha Akbaz Şahbaz, Demokratik Sol Parti İl Başkanımız Sayın İsmail Atilay, Akçaalan Hacı Fatma Çoban İlköğretim Okul Müdürümüz, okulumuzda görev yapan bay ve bayan öğretmenlerimiz, Akçaalan ve Kütahya'dan iftara katılan hemşerilerimizle birlikte gerçekleştirdik.
        Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanı Sayın Ali Çetinbaş, Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Sayın Ferhan Yıldırım mazeretleri dolayısıyla iftarımıza katılamayacaklarından üzüntü duyduklarını belirterek, gelecek iftara katılmayı arzu ettiklerini belirtmişlerdir.
İftara katılan ve mazeretleri dolayısıyla iftara katılamayan gönlü bizlerle olan tüm hemşehrilerimize teşekkür ederiz.

GRAN DE LUX - KÜTAHYA

 

AKÇAALAN YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

AKÇAALAN'DA  İFTAR PROGRAMINDA 2016

 

        Eski Gediz Belediye Başkanımız Sayın Ercan  Şimşek beyin ev sahipliğinde, İzmir'de yaşayan Hemşehrimizin Akçaalan'da tertiplediği iftar programına yönetim olarak katıldık. 

 

AKÇAALAN -KÜTAHYA

 

AKÇAALAN YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GELENEKSEL İFTARI – 2016

 

       Geleneksel iftarımızı Kütahya Vali Yardımcımız, Kütahya Belediye başkanımız, Eski Gediz Belediye Başkanımız ve hemşehrilerimizin katılımlarıyla gerçekleştirdik

 GRAN DE LUX - KÜTAHYA

 

AKÇAALAN YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

GEDİZ DEPREMİ YILDÖNÜMÜ İÇİN MEVLÜT – 2016

 

FOTOĞRAFLAR BULUNAMAMIŞTIR.

 

 

AKÇAALAN YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

GEDİZ DEPREMİ YILDÖNÜMÜ İÇİN MEVLÜT – 2015

 

LALELİ CAMİİ - KÜTAHYA 

 

 

AKÇAALAN YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GELENEKSEL İFTARI – 2015

 

YEŞİL VADİ - KÜTAHYA

 

AKÇAALAN YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ

KÜTAHYA EVLİYA ÇELEBİ FOTOĞRAF DERNEĞİ

AKÇAALAN ve ESKİ GEDİZ'DE - 2015

 

        Akçaalan Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Kütahya Evliya Çelebi Fotoğraf Derneği(ECFOD), Eski Gediz Belediye Başkanı Sayın Ercan Şimşek Beyin ev sahipliğinde ve ECFOD kurucu üyesi ve Akçaalan Yardımlaşma ve Dayanışma Dernek Başkanı Birol Akdemir’in rehberlinde Akçaalan ve Eski Gediz’ de tarihi ve turistik mekanlar fotoğraflandı.

 

AKÇAALAN / ESKİGEDİZ - KÜTAHYA

 

 AKÇAALAN YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ, KÜTAHYA KÜLTÜR SANAT DERNEĞİ 

EV SAHİPLİĞİNE ESKİŞEHİR SANAT DERNEĞİ KÜTAHYA'DA FOTOĞRAF SERGİSİ AÇTI.

         Eskişehir Sanat Derneği üyeleri Kütahya'da fotoğraf sergisi açtı. Sergi açılışını Müze Müdürümüz Arkeolog Metin Türktüzün yaptı.

         Eskişehir Sanat Derneği Başkanı Şehabettin Tosuner komşu il olan Kütahya da sergi düzenlemesinden memnun olduğunu, iki şehir arasında karşılıklı faaliyetlere devam etmek istediklerini belirttiler.

         Sergi sonrası Birol Akdemir'in rehberliğinde Kütahya ve Çevresinde fotoğraf gezisi yapıldı.

 

KÜTAHYA

 

AKÇAALAN YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GELENEKSEL İFTARI – 2014

 

TERMİK SİTESİ - KÜTAHYA

 

 

AKÇAALAN YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ YÖNETİMİ OLARAK

AVRUPA KÜTAHYA'LILAR TOPLANTISINA KATILDIK - 2014

 

Avrupa Kütahya'lılar Konfederasyonu Başkanı Adil Emsen, Almanya'da Kütahya yı tanıtma arzusunda oldukları ayrıca Kütahya ve Almanya'da yaşayan işadamlarımızla ikili ilişkileri geliştirmek istediklerini belirtmişlerdir.Toplantıya Akçaalan Yrdımlaşma ve Dayanışma Derneği, Almanya Akçaan'lılar Derneği Yönetimi, Wuppertal Derneği, Almanya Yeşilçay'lılar dernek başkanı ve Kütahya İlinden Yetişenler Dernek yöneyimi katılmışlardır.

 

KÜTAHYA

ALMANYA AKÇAALAN'LILAR DERNEĞİ KASABAMIZDA ADAK PROGRAMI DÜZENLE - 2014

Almanya Akçaalan'lılar Derneği Katkılarıyla Tertiplenen Adak Programa Almanya Dernek Başkanı Mustafa Tokman, Yönetim Kurulu Üyeleri, Wuppertal Kütahya'lılar Dernek Başkanı İsmai Taşçıoğlu, Almanya Yeşilçay’lılar Dernek Başkanı, Eski Gediz Belediye Başkanı Ercan Şimşek, Akçaalan Yardımlaşma ve Dayanışma Dernek Başkanı, Yönetim Kurulu, İstanbul Kütahya İlinden Yetişen Derneği Başkanı İstanbul Şubesi Başkanı Sayın Metin Bedir, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Kalabalık Davetli Topluluğu Katıldı.

AKÇAALAN  - KÜTAHYA

 

KÜTAHYA DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ

KÜTAHYA TEKNİK BİLİMLER YÜKSEK OKULUNDA

MİNERAL(DOĞAL TAŞ), GEMOLOGY(YARI DEĞERLİ TAŞ) SERGİSİ AÇILDI - 2014

Akçaalan Yardımlaşma ve Dayanışma  Dernek Başkanı, Fotoğraf Sanatçısı ve Koleksiyoner Birol Akdemir, Mineral(Doğal Taş), Gemology(Yarı Değerli Taş) mineroloji koleksiyoneri beş arkadaşıyla birlikte, Dumlupınar Üniversitesi Kütahya Teknik Bilimler Yüksek Okul Müdürü Doç. Dr. Mustafa Aydın Beyin sergi salonunu tahsis etmeleri sonucu, ikinci sergilerini açtılar.  

Sergi açılışında konuşan  Yüksek Okul Müdürü Doç. Dr. Mustafa Aydın okullarında ilk defa bu tarz sergini olmasından memnun olduklarını belirtmişlerdir. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yunus Erdoğan ve Mühendislik Fakültesi Jeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yaşar Kibici sergi açılışını birlikte yaptılar.

KÜTAHYA’DA İLK

MİNERAL(DOĞAL TAŞ), GEMOLOGY(YARI DEĞERLİ TAŞ) SERGİSİ AÇILDI - 2014

 

Akçaalan Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı, Fotoğraf Sanatçısı ve Koleksiyoner Birol Akdemir, Mineral(Doğal Taş), Gemology(Yarı Değerli Taş) mineroloji koleksiyoneri beş arkadaşıyla KÜSAD sergi salonunda açtılar.

Sergiye, Kütahya Vali Yardımcısı Sedat Oktar, İl Emniyet Müdür Yardımcıları Mehmet Pakoz, Seyit Kutup Özden, Ak Parti İl Başkanı Av. İshak Gazel, İl Kültür ve Turizm Müdürü Zülkarni Yeldemez, Çini Sanatçısı Mehmet Güroy, Ticaret Odası Genel Sekreteri Salih Nafi Alıç, İsmail Tunca, Gediz'li Hemşehrimiz Kültür Bakanlığı Devlet Sanatçısı Mustafa Er, minerolojiye ilgi duyan mühendisler, halkımız, Akçaalan Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Üyeleri, Gediz Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Üyeleri, Kütahya Kültür Sanat Derneği üyelerinden oluşan geniş davetli topluluğunda sergi açılışı yapılmıştır.

Sergiye katılan davetliler Kütahya da ilk defa gerçekleştirilen mineral sergisinin ilgi çekici olduğunu ve aynı zamanda sağlığa iyi gelen taşların rengarenk oluşundan çok etkilendiklerini belirtmişlerdir.

Mineral sergisine katılan arkadaşlar, minerallerinin bir kısmını yurt dışından satın almış, bir kısmı ise yurt içerisinde yurt içinde uzun yollar teperek, madenlerde zehirlenmeler maruz kalınarak, kar kış demeden aranıp bulunan kişisel koleksiyonluk minerallerden oluştuklarını belirtmişlerdir..  

(KÜSAD) KÜTAHYA KÜLTÜR VE SANAT DERNEĞİ GALERİSİ - KÜTAHYA

 

KÜTAHYA’DA GEDİZ DEPREMİ FOTOĞRAF SERGİSİ - 2014

 

Akçaalan Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği işbirliğinde, Dernek Başkanı, KÜSAD üyesi, Fotoğraf Sanatçısı ve Koleksiyoner Birol Akdemir resmi ve özel koleksiyonlardan edindiği Gediz ve Akçaalan'da meydana gelen deprem fotoğraflarını, üyesi olduğu Kütahya Kültür ve Sanat derneğinde sergilemiştir.

Akdemir serginin amacının kişilerin kötü anılarını canlandırmaktan ziyade depremin verdiği kötü sonuçlardan ders alınarak yapılarımızı daha sağlamak inşa etmek ve can kaybını en aza indirmek olduğunu belirttimiştir.

 Sergiye, Kütahya Vali Yardımcısı Sedat Oktar, İl Emniyet Müdür Yardımcıları Mehmet Pakoz, Seyit Kutup Özden, İl Kültür ve Turizm Müdürü Zülkarni Yeldemez, Ticaret Odası Genel Sekreteri Salih Nafi Alıç, Saadet Parti'nden İsmail Tunca, Gedizli Hemşehrimiz Kültür Bakanlığı Devlet Sanatçısı Mustafa Er, Akçaalan, Gediz dernek üyeleri ve Kütahya'lı hemşehrilerimiz iştirak etiler.

 

(KÜSAD) KÜTAHYA KÜLTÜR VE SANAT DERNEĞİ GALERİSİ - KÜTAHYA

 

 

AKÇAALAN YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ

İNLİ KÖYÜ PİKNİĞİ - 2013

 

 

 

 

 

MERKEZ İNLİ KÖYÜ - KÜTAHYA

 

 

AKÇAALAN YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GELENEKSEL İFTARI – 2013

 

 

 

 

TERMİK SİTESİ - KÜTAHYA

 

AKÇAALAN YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ  – 2012

 

       Akçaalan Belediye Başkanımız Sayın M.Ali Acar'ın Davetine Katıldık.

       Bu Özel Güne Kütahya İl Jandarma Alay Komutanı Şerif Bektaş, Akdemir Toprak San. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akdemir, Gediz Garnizon Komutanı, İlçe Emniyet Müdürü, Akçaalan Yardımlaşma ve Dayanışma Dernek Başkanı, Yönetim Kurulu Üyeleri  ve Davetliler İştirak Ettik.

 AKÇAALAN

 

AKÇAALAN YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GELENEKSEL İFTARI – 2012

 

         Akçaalan Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Kütahya Öğretmen Evi’nde dernek üyelerine ve hemşerilerine iftar programı düzenlemiştir.

İftar yemeğinde Dernek Başkanı  Birol Akdemir hemşehrilerine birlik ve beraberlik mesajları vermiş, ve bu tarz organizasyonların devamını temenni etmiştir.  

ÖĞRETMEN EVİ - KÜTAHYA

 

AKÇAALAN YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

KÜTAHYA İL ACİL AFET ve DURUM MÜDÜRLÜĞÜ - TÜRKİYE RADYO  AMATÖRLERİ CEMİYETİ 

 

Kütahya İl Acil Afet ve Durum Müdürü Sayın Ali Artun ve personeli iftarımıza katılmış olup deprem öncesi, deprem anı ve sonrası yapılacak hareket tarzları hakkında bilgi vermişler ve slayt gösterisi sunmuşlardır. 

 

Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyetinden iftarımıza katılan dernek eski başkanı Murat Gündüz Amatör Telsiz kullanıcılarının herhangi bir doğal afet anında, yakınlarından bilgi alabilmek için karasal ve G.S.M şebekelerinin yoğunluk nedeniyle telefonların kilitlenmesi sonucunda amatör telsiz haberleşmesinin öneminden bahsetmiştir.

 

Hemşehrilerimiz yapılan bilgilendirme programlarına ilgi göstermiş olup, anlatılan bilgilerin çok yararlı olmasını memnuniyetle karşılamışlardır.

AKÇAALAN YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GELENEKSEL İFTARI – 2011

 

         Akçaalan Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Kütahya Öğretmen Evi’nde dernek üyelerine ve hemşerilerine iftar programı düzenlemiştir.

İftar yemeğinde Dernek Başkanı  Birol Akdemir hemşehrilerine birlik ve beraberlik mesajları vermiş, ve bu tarz organizasyonların devamını temenni etmiştir.

ÖĞRETMEN EVİ KÜTAHYA

 

AKÇAALAN YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ PLAKET TAKDİMLE - 2011

 

Akçaalan Yardımlaşma ve Dayanışma Dernek yönetimi geçmiş yıllarda dernek yönetiminde görev alan ve derneğimizin bu günlere gelmesinde maddi ve manevi katkıları olan Ali Korkmaz, Hamza Gök, H.İbrahim Oyan, Hasan Bektaş, Şener İnci, Birol Akdemir, Süleyman Maltaş, İbrahim Gök, Hüseyin Koçyiğit Mustafa Güvendik, Hakan Alp, Bayram Korkmaz, Hüseyin Koçyiğit, Zeynel OIdabaş,Almanya Akçaanlılar Dernek başkanı Mustafa Tokman adınadın Hasan Tanrıkulu, Almanya Akçaanlılar Dernek başkanı yardımcısı Hasan Tanrıkulu'na dernek yönetimi plaketleri üyelerimize işyerlerinde takdim etmişlerdir.

 

 

 

 

 

 

 

AKÇAALAN YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ ANA SULTAN PİKNİĞİ - 2010

 

                 Akçaalan Belediye Başkanımız,  Kasabadan pikniğe katılmak isteyen hemşehrilerimiz için otobüs tahsis etmiştir.

 

ANA SULTAN  - KÜTAHYA 

KÜTAHYA'DA GEDİZ DEPREMİ FOTOĞRAF SERGİSİ - 2010

 

Akçaalan Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği işbirliğiyle, Dernek Başkanı ve Fotoğraf Sanatçısı Birol Akdemir resmi ve özel koleksiyonlardan edindiği Gediz ve Akçaalan da meydana gelen deprem fotoğraflarını sergilemiştir.

Akdemir serginin amacının kişilerin kötü anılarını canlandırmaktan ziyade depremin verdiği kötü sonuçlardan ders alınarak yapılarımızı daha sağlam inşa etmek ve can kaybını en aza indirmek olduğunu belirtti.

Sergi açılışını Jeoloji Mühendisi KANADA'da Özel Bir Üniversitede Kürsü Başkanlığı yapan Prof. Dr. Ersen Çoğulu ve Akçaalan Belediye Başkanı Sayın M.Ali Acar yaptılar.

Çoğulu mesleği gereği deprem ve yapılar hakkında sergiye katılan davetlilere kısa bilgiler verdi.

Depremi yaşamış olan Acar, Akçaalan Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği üyeleri ve Kütahya Gedizliler Derneği üyeleri depremle ilgili anılarını sergiye katılanlarla paylaştılar.

Sergiye, Kütahya Ağır Ceza Hakim İsmail Köksal, Devlet Sanatçısı Hemşehrimiz Mustafa Er, Akçaalan Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği üyeleri ve Kütahya Gedizliler Derneği üyeleri, D.P.Ü'de görev yapan öğretim görevlileri ile kalabalık davetli topluluğu sergiye iştirak ettiler.

 

 

 

AKÇAALAN YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GELENEKSEL İFTARI - 2010

 

 İFTAR YEMEĞİ YAPILAMAMIŞTIR.

 

AKÇAALAN YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ

DEPREM ŞEHİTLİĞİ ANITI RESTORASYONUNU ÜSTLENDİ - 2009

 

         28-Mart-1970 yılında Gediz depremi anısına geçmiş yıllarda yapılmış olan, fakat yıllarca mezbelelik halindeki olan anıtın hiç bir yerel yönetimce düzenlemesi yapılmamış ve kasaba halkı tarafından bu durum yıllardır büyük tepkiye neden olmaktaydı.

       Akçaalan Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği  Yönetiminin öncülüğünde, Dernek üyeleri, Kütahya, İzmir, Akçaalan ve Almanya'da yaşayan kasaba halkımızın yardımları ile Yerel Yönetimlerin yüz karası olmuş anıt ve mezarlığın çevre düzenlemesi imece usulüyle restore edilmiştir.

 

 

AKÇAALAN YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GELENEKSEL İFTAR YEMEĞİ - 2009

        

İftar yemeğinde Dernek Başkanı  Birol Akdemir hemşehrilerine birlik ve beraberlik mesajları vermiş, ve bu tarz organizasyonların devamını temenni etmiştir.

Akçaalan Belediye Başkanı Sayın M.Ali Acar’da dernek başkanıyla aynı temennileri paylaşmıştır.

Ayrıca İftar yemeğinde yıllardır mezbele durumdaki Akçaalan mezarlığında bulunan Deprem Şehitleri anıtı, mezarlık girişi ve çevre düzenlemesi için,  Hemşehrimiz İnş. Yük. Müh. Ali Tanrıkulu tarafından çizilen projeler halkımızın fikirlerine sunulmuş olup, mevcut plan üzerinden hemşehrilerimiz imece usulü mezarlık ve çevresinde tadilat yapılmasına karar vermişlerdir.

 

ÖĞRETMEN EVİ - KÜTAHYA

 

 AKÇAALAN YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ YÖNETİMİ 

GEDİZ'Lİ HEMŞEHRİLERİMİZLE TANIŞMA TOPLANTISINA KATILDI - 2009

 

Kamu ve Özel kurumlarda çalışan Gediz'li hemşehrilerimizle akşam yemeğinde tanışma toplantısına katıldık.

 

KÜTAHYA

 

AKÇAALAN YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GELENEKSEL İFTAR YEMEĞİ - 2008

 

         Yemekte söz alan Dernek 2. Başkanı Birol Akdemir, geleneksel hale getirdikleri iftar yemeğine katılımların her geçen gün daha da çoğalmasının sevindirici olduğunu, bu tarz toplantı ve yemeklerin kasabamız halkı açısından birlik ve beraberlik içinde olunmasından dolayı çok yararlı olacağını belirterek, iftara katılanlara teşekkürlerini sundu.

          Akçalan Belediye Başkanı M.Ali Acar'da aynı dilek ve temennilerini dile getirdi.

 

POLİS EVİ - KÜTAHYA 

 

AKÇAALAN YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ GELENEKSEL İFTAR YEMEĞİ - 2007

 

YEŞİLAY DERNEĞİ - KÜTAHYA

 

AKÇAALAN YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ - ANA SULTAN PİKNİĞİ - 2007

         Dernek yönetimi tarafından, Kütahya Merkez'e 15 K. uzaklıkta olan Tarihi Ana Sultan türbesinde piknik ve gözleme günü yapılmıştır. 

         Yaklaşık 80 ailenin katılımıyla gerçekleşen piknikte gönüllü hanımlar tarafından gözleme yapılmış, gençler tarafından futbol müsabakası tertip edilmiştir.

 

ANA SULTAN - KÜTAHYA

 

BİRLİK VE BERABERLİK İÇİN 

AKÇAALAN YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ İFTARI - 2006

 

19-06-2006 Akçaalan Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği üyeleri Şeker Fabrikası dinlenme tesislerinde dernek üyelerine ve hemşerilerine iftar yemeği vermiştir.

İftar yemeğinde dernek ikinci başkanı Birol AKDEMİR hemşerilerine birlik ve beraberlik mesajları vermiştir, ve bu tarz organizasyonların birliktelikler için Akçaalan Belediye Başkanı Sayın M.Ali ACAR’da dernek başkanıyla aynı temennileri paylaşmış olup, hemşerilerini hep beraber kaynaşmaları gerektiğinin altını özellikle çizerek belirtmiştir.  

 

ŞEKER LOKALİ - KÜTAHYA

 

 HACI HAFİZE ÇOBAN İLKÖĞRETİM OKULU OKUL KERMESİ - 2006

 

      Sayın Belediye Başkanımız M. Ali Acar ve Okul Müdürümüz tarafından organize edilen okul kermesinde, gerek okul öğretmenleri, gerekse halkımız tarafından yapılan yardımlar ile hoş ve neşeli bir pazar günü geçirildi. 

      Kermesimize Gediz Kaymakamı Sayın Ali Nazım Balcıoğlu ve Kütahya Akçaalan Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğininden Birol Akdemir Zeynel Odabaş, Naki Köse, Hüseyin Koçyiğit ve İbrahim Gök kermese katılmışlardır. 

 

AKÇAALAN 

 

AKÇAALAN'LILAR DERNEĞİ İFTAR YEMEĞİNDEN BULUŞTULAR - 2005

 

FOTOĞRAFLAR BULUNAMADI.

 

AKÇAALAN'LILAR DERNEĞİ İFTAR YEMEĞİNDEN BULUŞTULAR - 2004

Akçaalan Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği üyeleri Hemşehrileri İsmail CANTÜRK’ün müsteciri olduğu Hatipoğlu Dinlenme tesislerinde dernek üyelerine ve hemşerilerine iftar yemeği vermiştir.

İftar yemeğinde dernek ikinci başkanı Birol AKDEMİR hemşerilerine birlik ve beraberlik mesajları vermiş, eski ve yeni nesilin birbirlerini çeşitli nedenlerden tanımayan hemşerilerinin hep bir arada birbirine kenetlenmiş olmalarını ve bu tarz toplantıların devamını temenni etmiştir.

Akçaalan Belediye Başkanı Sayın M.Ali ACAR’da dernek başkanıyla aynı temennileri paylaşmış olup, gelecek seneki  iftar yemeğini kendinin vermek suretiyle hemşerilerin hep beraber kaynaşmaları gerektiğinin altını özellikle çizerek belirtmiştir.

Kütahya Gündem Gazetesi / Kasım  2004

 

KÜTAHYA

 AKÇAALAN'LILAR HER YERDE BİRLİKTE...

 

Akçaalanlılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği 

Hilfs-U. -Solidaritats e.V.der Akçaalanlılar migrantinnen und Migranten in Deustschland

 

Kütahya'da iftar sofrasında toplaşan Akçaalan'lılardan 150'si de; Almanya-Bergkamen "BALU"da toplandı...

Gediz-Akçaalan beldesinin insanları bir farklı birlikteliği, heryerde yaşatmak içersindeler. Kütahya'daki Akçaalanlı'lar, iftar sofrasında toplaşırlarken; Almanya-Bergkamen "BALU"daki Akçaalanlılar da, Kütahya-Gediz Akçaalanlılar Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin genel kurul toplantısı ve kültür şöleninde birlikte oldular.

Yaklaşık 150 Akçaalanlı'nın katıldığı toplantıda; Mustafa Tokman yeniden başkanlığa seçilirken, İsmail Köser'de dış ilişkiler ve basın danışmanı olarak yönetime dahil edildi. Samimi bir hava içersinde geçen şölende; Akçaalanlılar yazılı çini tablo açık artırmaya sunuldu ve çeşitli çekilişler ve yarışmalarla 1077 Euro kaynak sağlandı.
          Toplantıda bir teşekkür konuşması yapan başkan Mustafa Tokman, bu konuşmasının, Almanya'daki bütün Akçaalanlı'lara ulaşması için gazetemizde de neşrini istemişlerdir. Bu konuşmayı sunuyoruz:

"Saygıdeğer Akçaalanlı hemşerilerimiz, bildiğiniz gibi Derneğimizi sizlerin katkılariyle 02/02/2002'de kurmuştuk, şimdiye kadar elimizdeki imkânlarımızla sizlere ve vatanımıza hizmet yarışı içerisindeydik ve 5 sene önce bir adet "Ekskavatör" gönderdik. Daha sonrada Derneğimizi kurmuştuk. Kasabamızda sağlık problemi olan hemşerilerimize Türkiye'de tedavi olabilmeleri için maddi ve manevi yardımlarda bulunup onların tedavilerini yaptırmıştık. 2003-2004 yılları arasında Belediyemizdeki mezarlığın genişletilmesinde, belde okulumuzun bahçe duvarlarının yenilenmesinde, maddi destek sağladık. Bizim amacımız, bununla kalmayıp tıbbi araç ve gereçleri temin ederek, Beldemizdeki muhtaç insanlarımızın hizmetlerine sunmaktır. Akülü tekerlekli ve normal tekerlekli sandalyeler, yürümede denge sağlayıcı araç ve inhalasyon makinaları. Ayrıca simge olarak bir eser bırakmayı arzu etmekteyiz. Şu anda Derneğimizin mevcut 41 kayıtlı üyesi mevcut. Akçaalanlı hemşerilerimizin % 25'ini bulmamaktadır. Ben Akçaalanlıyım diyebilen bütün hemşerilerimize buradan Gazeteniz aracılığıyla sesleniyorum ve diyorum ki; herkes Derneğimize üye olsunlar. Ayda ödenecek sadece 10 Euro kimseye dokunmaz; imkânlarımız ölçüsünde Belde hakımıza ve herkese çeşitli yardımlarda bulunalım. Umarım ki; "Ben Akçaalanlıyım" diyebilen bütün hemşerilerimiz bu kültür kervanımıza üye olarak katılırlar. Avrupa'daki bütün vatan hasreti çeken hemşerilerimize en içten duygularımızla selam, sevgi ve saygılarımızı sunmaktayız.

 Derneği'mizin adresi,


  
       "ALMANYADAKİ AKÇAALANLILAR YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ"
   
      (Hilfs-U. -Solidaritats e.V.der Akçaalanlılar migrantinnen und Migranten in Deustschland) 

Tauben str. 14, 59192 Bergkamen-Rünthe
           Başkan          
             :    Mustafa TOKMAN

   Ev ve Dernek            :    Tel:0049-(0) 2389-534 185, Cep: 0173-637 44 74." 

Gedizliler İnternet Sitesi / Yeni Kütahya Gazetesi / 2004

 

ALMANYA’DAKİ AKÇAALAN’LILAR KURDUKLARI DERNEKLE HASRET GİDERİYORLAR

GEDİZ - Gediz İlçesi'ne bağlı Akçaalan Beldesi'nden Almanya'ya işçi olarak gidenler, memleket hasretini kurdukları dernekle gidermeye çalışıyor.

Almanya'nın Bergkamen Balu kentinde kurulan Akçaalanlılar Derneği kurucu başkanı Mustafa Tokman, gazetecilere yaptığı açıklamada, kısa süre önce kurulmalarına karşın üye sayılarının her geçen gün arttığını söyledi.

Derneğin, Akçaalan Beldesi'ne önemli katkılarının olduğunu anlatan Tokman, ''Beldenin mezarlık ve okul duvarlarının tadilatına katkı sağladıklarını, Dar gelirli hasta vatandaşlara yardım etmekye çalıştıklarını ifade ettiler.

Tokman, beldelerine desteği artırarak devam ettireceklerini, ihtiyaç sahiplerine, tıbbi araçlar, mekanik ve akü ile çalışan tekerlekli sandalyeler ile yürümede denge sağlayıcı araçları göndereceklerini bildirdi.

Tellal Haber / 01.12.2004

 

YAVUZ SULTAN EĞİTİM ve UYGULAMA OKULUNDA GÜN BATIMI FOTOĞRAF SERGİSİ - 2004

 

        Akçaalan Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği başkan yardımcısı Birol Akdemir Yavuz Sultan Eğitim Ve Uygulama Okulunda Gün Batımı Fotoğraf Sergisi açtı.

        Sergiye Kütahya Hava Er Eğitim Tugay Komutanı Hemşehrimiz Tuğgeneral Şerif Saraoğlu, Eskişehir D.S.İ İl Müdürü Hemşehrimiz Dr. Saim Efelerli, Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü, sanatseverler ve  kalabalık davetli topluluğuyla sergi açılışı yapıldı.

       Serginin oluşmasında maddi ve manevi katkılarından dolayı, Eskişehir D.S.İ İl Müdürü Hemşehrimiz Dr. Saim Efelerli'ye plaketi,  Kütahya Hava Er Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Şerif Saraoğlu tarafından takdim edildi.

 

 

AKÇAALAN YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

ve 

KÜTAHYA KÜLTÜR ve SANAT DERNEĞİ ÜYELERİ İLE ORTAKLAŞA SERGİ AÇILIŞI

 

KÜSAD SANATÇILARI ESKİ GEDİZ’DEYDİ - 2004

 

          Akçaalan Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği başkan yardımcısı, Fotoğraf Sanatçısı  Birol Akdemir, üyesi bulunduğu Kütahya Kültür ve Sanat Derneği geleneksel gezi programı Eski Gediz ve Akçaalan'Kasabasına düzenledi.

Kütahya Kültür ve Sanat Derneği sanatçıları, 8 Mayıs Cumartesi günü Kültür ve Sanat etkinliklerinde bulunmak ve görüş alışverilerinde bulunmak üzere Eski Gediz Belediyesi’nin davetlisi olarak beldeye gittiler.

Otuz Dört ressamın resim; Ceyda ÇETİN, Münevver GÜNAYDIN, Sabahat KALAFAT, Nuray GÜÇLܒnün elişleri sergileri saat 15:30’da Eski Gediz düğün salonunda görkemli bir şekilde açıldı.

Sergi açılışı öncesi yapılan törende Belediye başkanı Sayın Ekrem Taşkestik’in yaptığı konuşmasında; ‘Toplumları ayakta tutan en büyük etkenin kültür olduğunu belirterek sanatçılara teşekkür etti. Daha sonra Gediz Kaymakamı A. Nazım BALCIOĞLU önce Gediz’den yetişen ve salonda hazır bulunan ‘Çağlar Boyunca Gediz’ kitabının yazarı Mehmet PINAR, ‘Yanık Frigya’dan Gediz’e ‘ kitabının yazarı F. Feriha BEŞLİ, fotoğraf sanatçısı Birol AKDEMİR ve orada bulunanların Gediz sevgisini, okuduğu ‘GEDİZ’im’ şiiriyle dile getiren Atilla BOZKURT’u kutlayarak teşekkür etti. Bu güzel eserlerin mutlaka devam edeceğine inanıyorum. Gediz, tarih, tabiat, kültürel güzellikleriyle çok zengin bir belde diyerek sözlerini KÜSAD sanatçılarını kutlayıp, teşekkür ederek bitirdi.

F. Ferihan BEŞLİ konuşmasına emeği geçen tüm belediye çalışanlarına teşekkür ederek başladı. Ekrem Taştektik’e ‘Bize depremle yok olan bir kenti tertemiz, güzelliklerle bezeli olarak sundunuz. Bir Avrupa kenti kadar temiz ve bakımlı bir şehir bulduk’ diyerek başladı. Eski Gediz bizim kökümüz nereye gidersek gidelim, kökümüzden kopamayız; Çünkü biz ilk adımlarımızı bu kentin sokaklarında attık, ilk eğitimizi burada aldık, Atalarımız burada gömülü. Bu şehrin güzel kültürü bizi başarılı kıldı. Bu kökün gövdesi Yeni Gediz kök sağlam olursa; gövde gelişir dallanır, filiz verir. Bu nedenle kökümüze sahip çıkmak zorundayız. İki Gediz’in gelişmesi karşılıklı birbirini olumlu etkiler. Olumlu yönde birbirini tamamlar. Biz acılarımızı içimize gömdük, insanlarımıza güzellikler yaşatalım istiyorum. Bu bacaları tüttüren Eski Gediz’i yeniden var edenlere minnettarım, KÜSAD olarak sizlere güzellikler sunmaya geldik.

KÜSAD başkanı yıldırım TÜRKEL’de konuşmasında Kültür ve Sanatın toplumların yaşamındaki öneminden söz ederek; ‘Biz bizleri izlemeye gelemeyenlere çağrıldığımız an giderek kültür zenginliklerimizi ve sanatımızı sergiliyoruz. Bu gün buraya da bu nedenle geldik. Davet edildiğimiz her yere gitmeye hazırız. Eski Gediz’i çok beğendik. Bizi ağırlayan başta Belediye Başkanı ve tüm personele, Gediz halkına teşekkür ediyoruz.

 Bu konuşmadan sonra sırasıyla Gediz’li sanatçılar Mehmet PINAR, Atilla BOZKURT ve Birol AKDEMİR kendilerini tanıttılar. Bunu F. Ferihan Beşli, Aydın SARAOĞLU, Birol AKDEMİR’in fotoğraf arşivlerinden Birol AKDEMİR tarafından düzenlenen sinevizyon gösterimi izledi. 1925 ‘den günümüze izlenen fotoğrafların halkı çok etkilediği görüldü.

KÜSAD yönetiminden Yaşar ATASEVEN’in yönettiği ve mankenliklerini, Nermin SAROĞLU, Eda ÖRDEKÇİ, Yulet GENCE, Çiğdem UÇARCAN, Nermin HALİŞ, Havva KARATAŞ’ın yaptığı Kütahya El İşleri grubunun çalıştığı Kütahya giysileri defilesi büyük bir ilgi gördü. Programın sonunda, Resam Zafer GENCE, Belediye Başkanına yaptığı bir Gediz resmi, Ömer CESUR bir seramik çalışmasını, Fatma ÖKTEM küçük bir çalışmasını sundu.

Serginin gezilmesi ve kokteyle program sona erdi. Sanatçıların gönlünde güzel Eski Gediz’in hayali Akçaalan Şelalesi de gezilerek Kütahya’ya dönüldü. Sergi 13/05/2004 tarihine kadar Eski Gediz Düğün salonunda ziyaretçilere açık kalacaktır.

Gedizliler İnternet Sitesi / 2004

 

ESKİ GEDİZ DE SERGİ

Kütahya Kültür ve Sanat Derneği’nin bir kültür etkinliği olarak ve Eski Gediz Belediye Başkanı Sayın Ekrem Taşkestik beyin yardımlarıyla 08/05/2004 tarihinde  Eski Gediz'de düğün salonunda karma sergi yapılacaktır.
           Sergiye Kütahya'dan
Çini, Resim, Hat, Tezhip ve Fotoğraf sanatçıları katılacaktır.
          Sergi günü 1930'ların Yaşantısı, 1970'lerin deprem ve 2000'li yılların Eski Gediz ve çevresinin Aydın Saraoğlu, F. Ferihan Beşli ve Birol Akdemir'in fotoğraf çekimlerinden oluşan Multivizyon gösterisi de yapılacaktır.

Gedizliler İnternet Sitesi / 2004  

 

Kütahya Gediz Ilıcaları, göz hastalarının umut kapısı oldu.

Kütahya’nın Gediz İlçesi’nde bulunan Ilıca Kaplıcaları’nın suyu, görme bozukluğu olan vatandaşların akınına uğruyor.  

Göz tansiyonu, görme bozukluğu ve göz seğirmesi gibi hastalıklara iyi geldiği iddia edilen suyun 950 metre yerin altından çıktığı bildirildi. Gedizlilerin "Göz Suyu" adını verdiği kaynağın suyu rahatsız olan göze damlatılıyor ve bu suyla yüz yıkanıyor. Şifa arayan vatandaşlar, yanlarında getirdikleri bidonları da doldurarak, memleketlerinin yolunu tutuyor.

Görme bozukluğu olduğu için Manisa’dan Gediz’e gelen 39 yaşındaki Süleyman Özdemir, "Bu suyun göz hastalıklarına iyi geldiğini bir arkadaşımdan duydum. Benim her iki gözümde de bozukluk var. 2 saat önce iki gözüme de bu sudan damlattım. Aradan kısa bir süre geçmesine rağmen rahatladım" dedi.

Gedizliler, şifalı suyun bilim adamları tarafından incelenerek halkın hizmetine sunulmasını istediklerini belirttiler.

 

ADİL AKA-KÜTAHYA (İHA)

http://www.kenthaber.com/sayfalar/haberDetay.asp?ID=2932 

 

AKÇAALAN YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ  YÖNETİMİ OLARAK ASKER DAVULU PROGRAMINA KATILDIK - 2003

 

TELLAL GAZETESİ

 Gediz'de 121 Yıllık Gelenek...

GEDİZ - Gediz İlçesi'ne bağlı Akçaalan Beldesi'nde 121 yıldır devam eden asker uğurlama geleneği renkli görüntülere sahne oluyor. Akçaalan Beldesi'nde yıllardır devam eden geleneğe göre, askerlik şubesinden çağrı pusulasını alan gençler, baba ocağından ayrılıncaya kadar günlerce davul-zurna eşliğinde eğleniyor. Beldede, ilk olarak 1872 doğumlu asker adayları tarafından başlatılan gelenek, özelliğinden hiçbir şey kaybetmeden günümüzde de devam ediyor. Son olarak ağustos ayı sonu itibariyle silah altına alınacak olan 13 genç, sadece askere gidecek kişilere mahsus olan folklor kıyafetlerini giyerek, yöreye has halk oyunlarını oynadı. Bu arada, asker adayı gençler, kendilerinin yazdığı tiyatro oyununu da sahneledi. Asker adayları, gündüzleri ise ev ev dolaşarak, mani okuyor. Ev sahipleri de, ip üzerine dizilen bez parçalarına para takıyor. Gençler, toplanan paraların bir kısmını asker harçlığı olarak aralarında paylaşıyor. Kalan para ise beldelerinin acil ihtiyaçlarında kullanılmak üzere Belediye Başkanı'na teslim ediliyor. Akçaalan Belediye Başkanı Mehmet Ali Korkmaz, 121 yıldır devam eden geleneği yaşatmakta kararlı olduklarını söyledi.

Tellal Haber / 26.08.2003

Sitenin Notu :

ASIRLIK GELENEKTE ASKERLER İÇİN MANİ YAZAN DEĞERLİ USTALARIMIZ:

İBRAMCON ALİ ÇAVUŞ

FANTANIN ALİ ERUÇAR

SÜLEYMAN GÜLER

SÜLEYMAN ATAR

MUSTAFA CANTÜRK

HALİL KUMRAL

ŞERİF BEKTAŞ

ŞABAN MALTAŞ

HALİL İBRAHİM PINARBAŞI

MEHMET GÜLER  

AKÇAALAN - 2003

 

AKÇAALAN YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ ve KÜTAHYA KÜLTÜR ve SANAT DERNEĞİ ÜYELERİ İLE ESKİ GEDİZ ve AKÇAALAN'A GEZİ DÜZENLEDİ

Kütahya Kültür ve Sanat Derneği üyeleri “Çevremizi tanıyalım” etkinlikleri çerçevesinde geçtiğimiz hafta sonu Eski Gediz ve Akçaalan Beldelerine gezi düzenledi. Gediz'li Hemşehrimiz Yazar F. Ferihan Beşli ve Fotoğraf Sanatçısı Birol Akdemir eşliğinde, Eski Gediz Belediye Başkanı Ekrem Taşkestik ve Akçaalan Belediye Başkanı M. Ali Korkmaz'ın konukseverliğinde düzenlenen geziye dernek üyelerinden Dernek Başkanı ve Ressam Yıldım Türkel, Gönül Türkel, Dernek Başkan Yardımcısı Necmettin Çetintaş ve eşi, Çamlıcalı Naif Ressam Hüseyin Yüce ve eşi, Fotoğraf Sanatçısı Birol Akdemir ve eşi, Kolleksiyoner Murat Özbey ve eşi, Ressam Nursel Cantürk, Kazım Somun, Zafer Gence, Seramik Sanatçısı Yusuf Çeliker ve eşi, Kırkpare Sanatçısı Yaşar Ataseven, Yazar F. Ferihan Beşli katıldılar.

        Dernek üyeleri Eski Gediz ve Akçaalan Beldeleri'nde depremden kurtulan bazı tarihi yapıları, yok olmaya yüz tutmuş olan meşhur üzüm bağlarını gezdiler ve yöre sanatçılarına ziyaretlerde bulundular. Resim ve fotoğraf çalışmaları ile belde belediye başkanlarının Eski Gediz’de karma sergi isteklerinin dernek tarafından olumlu karşılandığı ve belirlenen bir tarihte karma sergi için çalışmalar yapılması konusunda da görüş birliğine varıldığı bildirildi.

Tellal Haber / 08.10.2003  

         AKÇAALAN - 2003