KÜTAHYA GEDİZ İLÇESİ AKÇAALAN KASABASI

(Fotoğrafları Büyük Halini Görmek İçin Üzerine Tıklayınız.)

BASINDA KASABAMIZ

 

2009-2011-2012-2013  DERNEĞİMİZİN DÜZENLEMİŞ  OLDUĞU İFTAR YEMEĞİ
2009 - 2010 ANASULTAN DERNEK PİKNİĞİMİZ.
 

 

AKÇAALAN YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ TARAFINDAN GELENEKSEL HALE GETİRİLEN 4. İFTAR YEMEĞİ

Yemekte söz alan Dernek 2. Başkanı Birol Akdemir, geleneksel hale getirdikleri iftar yemeğine katılımların her geçen gün daha da çoğalmasının sevindirici olduğunu, bu tarz toplantı ve yemeklerin kasabamız halkı açısından birlik ve beraberlik içinde olunmasından dolayı çok yararlı olacağını belirterek, iftara katılanlara teşekkürlerini sundu.

İftara katılan Akçalan Belediye Başkanı M.Ali Acar'da aynı dilek ve temennilerini dile getirdi.

 

 

 

 

12-09-2008 - Kütahya

 

AKÇAALAN YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ TARAFINDAN GELENEKSEL HALE GETİRİLEN 3. İFTAR YEMEĞİ

 

 

 

22-09-2007 - Kütahya

 

AKÇAALAN YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ

DEPREM ŞEHİTLİĞİ ANITI RESTORASYONUNU ÜSTLENDİ

 

28-Mart-1970 yılında Gediz depremi anısına geçmiş yıllarda yapılmış olan, fakat yıllarca mezbelelik halindeki olan anıtın hiç bir yerel yönetimce düzenlemesi yapılmamış ve kasaba halkı tarafından bu durum büyük tepki toplamıştır.

Yardımlaşma derneğimiz Yönetiminin öncülüğünde, Dernek üyeleri ile Kütahya, İzmir, Akçaalan ve Almanya'da yaşayan kasaba halkımızın yardımları ile Yerel Yönetimlerin yüz karası olmuş anıt yeniden restore edilmiştir.

AKÇAALAN YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

ANA SULTAN PİKNİĞİ

Dernek yönetimi tarafından, Kütahya Merkez'e 15 K. uzaklıkta olan Tarihi Ana Sultan türbesinde piknik ve gözleme günü yapılmıştır. 

Yaklaşık 80 ailenin katılımıyla gerçekleşen piknikte gönüllü hanımlar tarafından gözlem yapılmış, gençler tarafından futbol müsabakaları tertip edilmiştir.

   

  

17-06-2007 - Ana Sultan - Kütahya

 

 

BİRLİK VE BERABERLİK İÇİN 

AKÇAALAN YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ İFTARI

19-06-2006 Akçaalan Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği üyeleri Şeker Fabrikası Dinlenme tesislerinde dernek üyelerine ve hemşerilerine iftar yemeği vermiştir.

İftar yemeğinde dernek ikinci başkanı Birol AKDEMİR hemşerilerine birlik ve beraberlik mesajları vermiş, ve bu tarz organisazyonların birliktelikler için devamını temenni etmiştir.

Akçaalan Belediye Başkanı Sayın M.Ali ACAR’da dernek başkanıyla aynı temennileri paylaşmış olup, hemşerilerinin hep beraber kaynaşmaları gerektiğinin altını özellikle çizerek belirtmiştir.  

 

 

19-06-2006  - Kütahya

 

 HACI HAFİZE ÇOBAN İLKÖĞRETİM OKULU OKUL KERMESİ

 Sayın Belediye Başkanımız M. Ali Acar ve Okul Müdürümüz tarafından organize edilen okul kermesinde, gerek okul öğretmenleri, gerekse halkımız tarafından yapılan yardımlar ile hoş ve neşeli bir pazar günü geçirildi. 

Kermesimize Gediz Kaymakamı Sayın Ali Nazım Balcıoğlu ve Kütahya Akçaalan Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğininden Birol Akdemir Zeynel Odabaş, Naki Köse, Hüseyin Koçyiğit ve İbrahim Gök kermese katılmışlardır. 

 

 

28-05-2006 - Akçaalan - Gediz

 

 

TELLAL GAZETESİ

 Gediz'de 121 Yıllık Gelenek...

GEDİZ - Gediz İlçesi'ne bağlı Akçaalan Beldesi'nde 121 yıldır devam eden asker uğurlama geleneği renkli görüntülere sahne oluyor. Akçaalan Beldesi'nde yıllardır devam eden geleneğe göre, askerlik şubesinden çağrı pusulasını alan gençler, baba ocağından ayrılıncaya kadar günlerce davul-zurna eşliğinde eğleniyor. Beldede, ilk olarak 1872 doğumlu asker adayları tarafından başlatılan gelenek, özelliğinden hiçbir şey kaybetmeden günümüzde de devam ediyor. Son olarak ağustos ayı sonu itibariyle silah altına alınacak olan 13 genç, sadece askere gidecek kişilere mahsus olan folklor kıyafetlerini giyerek, yöreye has halk oyunlarını oynadı. Bu arada, asker adayı gençler, kendilerinin yazdığı tiyatro oyununu da sahneledi. Asker adayları, gündüzleri ise ev ev dolaşarak, mani okuyor. Ev sahipleri de, ip üzerine dizilen bez parçalarına para takıyor. Gençler, toplanan paraların bir kısmını asker harçlığı olarak aralarında paylaşıyor. Kalan para ise beldelerinin acil ihtiyaçlarında kullanılmak üzere Belediye Başkanı'na teslim ediliyor. Akçaalan Belediye Başkanı Mehmet Ali Korkmaz, 121 yıldır devam eden geleneği yaşatmakta kararlı olduklarını söyledi.

Tellal Haber / 26.08.2003

 

Sitenin Notu :

ASIRLIK GELENEKTE ASKERLER İÇİN MANİ YAZAN DEĞERLİ USTALARIMIZ:

İBRAMCON ALİ ÇAVUŞ

FANTANIN ALİ ERUÇAR

SÜLEYMAN GÜLER

SÜLEYMAN ATAR

MUSTAFA CANTÜRK

HALİL KUMRAL

ŞERİF BEKTAŞ

ŞABAN MALTAŞ

HALİL İBRAHİM PINARBAŞI

MEHMET GÜLER  

 

Kütahya Kültür ve Sanat Derneği Eski Gediz ve Akçaalan'a gezi düzenledi  

Kütahya Kültür ve Sanat Derneği üyeleri “Çevremizi tanıyalım” etkinlikleri çerçevesinde geçtiğimiz hafta sonu Eski Gediz ve Akçaalan Beldelerine gezi düzenledi. Yazar F. Ferihan Beşli ve Fotoğraf Sanatçısı Birol Akdemir eşliğinde, Eski Gediz Belediye Başkanı Ekrem Taşkestik ve Akçaalan Belediye Başkanı M. Ali Korkmaz'ın konukseverliğinde düzenlenen geziye dernek üyelerinden Dernek Başkanı ve Ressam Yıldırım, Gönül Türkel, Dernek Başkan Yardımcısı Necmettin Çetintaş ve eşi, Çamlıcalı Naif Ressam Hüseyin Yüce ve eşi, Fotoğraf Sanatçısı Birol Akdemir ve eşi, Kolleksiyoner Murat Özbey ve eşi, Ressam Nursel Cantürk, Kazım Somun, Zafer Gence, Seramik Sanatçısı Yusuf Çeliker ve eşi, Kırkpare Sanatçısı Yaşar Ataseven, Yazar F. Ferihan Beşli katıldılar.

Dernek üyeleri Eski Gediz ve Akçaalan Beldeleri'nde depremden kurtulan bazı tarihi yapıları, yok olmaya yüz tutmuş olan meşhur üzüm bağlarını gezdiler ve yöre sanatçılarına ziyaretlerde bulundular. Resim ve fotoğraf çalışmaları ile belde belediye başkanlarının Eski Gediz’de karma sergi isteklerinin dernek tarafından olumlu karşılandığı ve belirlenen bir tarihte karma sergi için çalışmalar yapılması konusunda da görüş birliğine varıldığı bildirildi.

Tellal Haber / 08.10.2003  

   

ESKİ GEDİZ DE SERGİ  

Kütahya Kültür ve Sanat Derneği’nin bir kültür etkinliği olarak ve Eski Gediz Belediye Başkanı Sayın Ekrem Taşkestik beyin yardımlarıyla 08/05/2004 tarihinde         Eski Gediz'de düğün salonunda karma sergi yapılacaktır.
            Sergiye Kütahya'dan Çini, Resim, Hat, Tezhip ve Fotoğraf sanatçıları katılacaktır.
Sergi günü 1930'ların Yaşantısı, 1970'lerin deprem ve 2000'li yılların Eski Gediz ve çevresinin Aydın Saraoğlu, F. Ferihan Beşli ve Birol Akdemir'in fotoğraf çekimlerinden oluşan Multivizyon gösterisi de yapılacaktır.

Gedizliler İnternet Sitesi / 2004

 

KÜSAD SANATÇILARI ESKİ GEDİZ’DEYDİ.  

Kütahya Kültür ve Sanat Derneği sanatçıları, 8 Mayıs Cumartesi günü Kültür ve Sanat etkinliklerinde bulunmak üzere Eski Gediz Belediyesi’nin davetlisi olarak beldeye gittiler.

Otuz Dört ressamın resim; Ceyda ÇETİN, Münevver GÜNAYDIN, Sabahat KALAFAT, Nuray GÜÇLܒnün elişleri sergileri saat 15:30’da Eski Gediz düğün salonunda görkemli bir şekilde açıldı.

Sergi açılışı öncesi yapılan törende Belediye başkanı Sayın Ekrem Taşkestik’in yaptığı konuşmasında; ‘Toplumları ayakta tutan en büyük etkenin kültür olduğunu belirterek sanatçılara teşekkür etti. Daha sonra Gediz Kaymakamı A. Nazım BALCIOĞLU önce Gediz’den yetişen ve salonda hazır bulunan ‘Çağlar Boyunca Gediz’ kitabının yazarı Mehmet PINAR, ‘Yanık Frigya’dan Gediz’e ‘ kitabının yazarı F. Feriha BEŞLİ, fotoğraf sanatçısı Birol AKDEMİR ve orada bulunanların Gediz sevgisini, okuduğu ‘GEDİZ’im’ şiiriyle dile getiren Atilla BOZKURT’u kutlayarak teşekkür etti. Bu güzel eserlerin mutlaka devam edeceğine inanıyorum. Gediz, tarih, tabiat, kültürel güzellikleriyle çok zengin bir belde diyerek sözlerini KÜSAD sanatçılarını kutlayıp, teşekkür ederek bitirdi.

F. Ferihan BEŞLİ konuşmasına emeği geçen tüm belediye çalışanlarına teşekkür ederek başladı. Ekrem Taştektik’e ‘Bize depremle yok olan bir kenti tertemiz, güzelliklerle bezeli olarak sundunuz. Bir Avrupa kenti kadar temiz ve bakımlı bir şehir bulduk’ diyerek başladı. Eski Gediz bizim kökümüz nereye gidersek gidelim, kökümüzden kopamayız; Çünkü biz ilk adımlarımızı bu kentin sokaklarında attık, ilk eğitimizi burada aldık, Atalarımız burada gömülü. Bu şehrin güzel kültürü bizi başarılı kıldı. Bu kökün gövdesi Yeni Gediz kök sağlam olursa; gövde gelişir dallanır, filiz verir. Bu nedenle kökümüze sahip çıkmak zorundayız. İki Gediz’in gelişmesi karşılıklı birbirini olumlu etkiler. Olumlu yönde birbirini tamamlar. Biz acılarımızı içimize gömdük, insanlarımıza güzellikler yaşatalım istiyorum. Bu bacaları tüttüren Eski Gediz’i yeniden var edenlere minnettarım, KÜSAD olarak sizlere güzellikler sunmaya geldik.

KÜSAD başkanı yıldırım TÜRKEL’de konuşmasında Kültür ve Sanatın toplumların yaşamındaki öneminden söz ederek; ‘Biz bizleri izlemeye gelemeyenlere çağrıldığımız an giderek kültür zenginliklerimizi ve sanatımızı sergiliyoruz. Bu gün buraya da bu nedenle geldik. Davet edildiğimiz her yere gitmeye hazırız. Eski Gediz’i çok beğendik. Bizi ağırlayan başta Belediye Başkanı ve tüm personele, Gediz halkına teşekkür ediyoruz.

 Bu konuşmadan sonra sırasıyla Gediz’li sanatçılar Mehmet PINAR, Atilla BOZKURT ve Birol AKDEMİR kendilerini tanıttılar. Bunu F. Ferihan Beşli, Aydın SARAOĞLU, Birol AKDEMİR’in fotoğraf arşivlerinden Birol AKDEMİR tarafından düzenlenen sinevizyon gösterimi izledi. 1925 ‘den günümüze izlenen fotoğrafların halkı çok etkilediği görüldü.

KÜSAD yönetiminden Yaşar ATASEVEN’in yönettiği ve mankenliklerini

Nermin SAROĞLU, Eda ÖRDEKÇİ, Yulet GENCE, Çiğdem UÇARCAN, Nermin HALİŞ, Havva KARATAŞ’ın yaptığı Kütahya El İşleri grubunun çalıştığı Kütahya giysileri defilesi büyük bir ilgi gördü. Programın sonunda, Resam Zafer GENCE, Belediye Başkanına yaptığı bir Gediz resmi, Ömer CESUR bir seramik çalışmasını, Fatma ÖKTEM küçük bir çalışmasını sundu.

Serginin gezilmesi ve kokteyle program sona erdi. Sanatçıların gönlünde güzel Eski Gediz’in hayali Akçaalan Şelalesi de gezilerek Kütahya’ya dönüldü. Sergi 13/05/2004 tarihine kadar Eski Gediz Düğün salonunda ziyaretçilere açık kalacaktır.

Gedizliler İnternet Sitesi / 2004  

 

Kütahya Gediz Ilıcaları, göz hastalarının umut kapısı oldu

 

Kütahya’nın Gediz İlçesi’nde bulunan Ilıca Kaplıcaları’nın suyu, görme bozukluğu olan vatandaşların akınına uğruyor.  

Göz tansiyonu, görme bozukluğu ve göz seğirmesi gibi hastalıklara iyi geldiği iddia edilen suyun 950 metre yerin altından çıktığı bildirildi. Gedizlilerin "Göz Suyu" adını verdiği kaynağın suyu rahatsız olan göze damlatılıyor ve bu suyla yüz yıkanıyor. Şifa arayan vatandaşlar, yanlarında getirdikleri bidonları da doldurarak, memleketlerinin yolunu tutuyor.  

 

          Görme bozukluğu olduğu için Manisa’dan Gediz’e gelen 39 yaşındaki Süleyman Özdemir, "Bu suyun göz hastalıklarına iyi geldiğini bir arkadaşımdan duydum. Benim her iki gözümde de bozukluk var. 2 saat önce iki gözüme de bu sudan damlattım. Aradan kısa bir süre geçmesine rağmen rahatladım" dedi.

Gedizliler, şifalı suyun bilim adamları tarafından incelenerek halkın hizmetine sunulmasını istediklerini belirttiler.

 

ADİL AKA-KÜTAHYA (İHA)

http://www.kenthaber.com/sayfalar/haberDetay.asp?ID=2932

 

 

AKÇAALANLILAR DERNEĞİ İFTAR YEMEĞİNDEN BULUŞTULAR  

Akçaalan Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği üyeleri Hemşehrileri İsmail CANTÜRK’ün müsteciri oladuğu Hatipoğlu Dinlenme tesislerinde dernek üyelerine ve hemşerilerine iftar yemeği vermiştir.

İftar yemeğinde dernek ikinci başkanı Birol AKDEMİR hemşerilerine birlik ve beraberlik mesajları vermiş, eski ve yeni nesilin birbirlerini çeşitli nedenlerden tanımayan hemşerilerinin hep bir arada birbirine kenetlenmiş olmalarını ve bu tarz toplantıların devamını temenni etmiştir.

Akçaalan Belediye Başkanı Sayın M.Ali ACAR’da dernek başkanıyla aynı temennileri paylaşmış olup, gelecek seneki  iftar yemeğini kendinin vermek suretiyle hemşerilerin hep beraber kaynaşmaları gerektiğinin altını özellikle çizerek belirtmiştir.

Kütahya Gündem Gazetesi / Kasım  2004  

 

 

AKÇAALAN'LILAR HER YERDE BİRLİKTE...  

Kütahya'da iftar sofrasında toplaşan Akçaalan'lılardan 150'si de; Almanya-Bergkamen "BALU"da toplandı...

Gediz-Akçaalan beldesinin insanları bir farklı birlikteliği, heryerde yaşatmak içersindeler. Kütahya'daki Akçaalanlı'lar, iftar sofrasında toplaşırlarken; Almanya-Bergkamen "BALU"daki Akçaalanlılar da, Kütahya-Gediz Akçaalanlılar Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin genel kurul toplantısı ve kültür şöleninde birlikte oldular.

Yaklaşık 150 Akçaalanlı'nın katıldığı toplantıda; Mustafa Tokman yeniden başkanlığa seçilirken, İsmail Köser'de dış ilişkiler ve basın danışmanı olarak yönetime dahil edildi. Samimi bir hava içersinde geçen şölende; Akçaalanlılar yazılı çini tablo açık artırmaya sunuldu ve çeşitli çekilişler ve yarışmalarla 1077 Euro kaynak sağlandı.
Toplantıda bir teşekkür konuşması yapan başkan Mustafa Tokman, bu konuşmasının, Almanya'daki bütün Akçaalanlı'lara ulaşması için gazetemizde de neşrini istemişlerdir. Bu konuşmayı sunuyoruz:

"Saygıdeğer Akçaalanlı hemşerilerimiz, bildiğiniz gibi Derneğimizi sizlerin katkılariyle 02/02/2002'de kurmuştuk, şimdiye kadar elimizdeki imkânlarımızla sizlere ve vatanımıza hizmet yarışı içerisindeydik ve 5 sene önce bir adet "Ekskavatör" gönderdik. Daha sonrada Derneğimizi kurmuştuk. Kasabamızda sağlık problemi olan hemşerilerimize Türkiye'de tedavi olabilmeleri için maddi ve manevi yardımlarda bulunup onların tedavilerini yaptırmıştık. 2003-2004 yılları arasında Belediyemizdeki mezarlığın genişletilmesinde, belde okulumuzun bahçe duvarlarının yenilenmesinde, maddi destek sağladık. Bizim amacımız, bununla kalmayıp tıbbi araç ve gereçleri temin ederek, Beldemizdeki muhtaç insanlarımızın hizmetlerine sunmaktır. Akülü tekerlekli ve normal tekerlekli sandalyeler, yürümede denge sağlayıcı araç ve inhalasyon makinaları. Ayrıca simge olarak bir eser bırakmayı arzu etmekteyiz. Şu anda Derneğimizin mevcut 41 kayıtlı üyesi mevcut. Akçaalanlı hemşerilerimizin % 25'ini bulmamaktadır. Ben Akçaalanlıyım diyebilen bütün hemşerilerimize buradan Gazeteniz aracılığıyla sesleniyorum ve diyorum ki; herkes Derneğimize üye olsunlar. Ayda ödenecek sadece 10 Euro kimseye dokunmaz; imkânlarımız ölçüsünde Belde hakımıza ve herkese çeşitli yardımlarda bulunalım. Umarım ki; "Ben Akçaalanlıyım" diyebilen bütün hemşerilerimiz bu kültür kervanımıza üye olarak katılırlar. Avrupa'daki bütün vatan hasreti çeken hemşerilerimize en içten duygularımızla selam, sevgi ve saygılarımızı sunmaktayız.

 Derneği'mizin adresi aşağıdaki yazılan gibidir
        
"ALMANYADAKİ AKÇAALANLILAR YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ"
   
     
(Hilfs-U. -Solidaritats e.V.der Akçaalanlılar migrantinnen und Migranten in Deustschland) 

Tauben str. 14, 59192 Bergkamen-Rünthe
          
Başkan                     :    Mustafa TOKMAN

   Ev ve Dernek            :    Tel:0049-(0) 2389-534 185, Cep: 0173-637 44 74." 

Gedizliler İnternet Sitesi / Yeni Kütahya Gazetesi / 2004

 

ALMANYA’DAKİ AKÇAALAN’LILAR KURDUKLARI DERNEKLE HASRET GİDERİYORLAR  

GEDİZ - Gediz İlçesi'ne bağlı Akçaalan Beldesi'nden Almanya'ya işçi olarak gidenler, memleket hasretini kurdukları dernekle gidermeye çalışıyor.

Almanya'nın Bergkamen Balu kentinde kurulan Akçaalanlılar Derneği'nin başkanı Mustafa Tokman, gazetecilere yaptığı açıklamada, kısa süre önce kurulmalarına karşın üye sayılarının her geçen gün arttığını söyledi.

Derneğin, Akçaalan Beldesi'ne önemli katkılarının olduğunu anlatan Tokman, ''Beldenin mezarlık ve okul duvarlarını yaptırdık. Dar gelirli hasta vatandaşlara yardım ediyoruz'' dedi.

Tokman, beldelerine desteği artırarak devam ettireceklerini, ihtiyaç sahiplerine, tıbbi araçlar, mekanik ve akü ile çalışan tekerlekli sandalyeler ile yürümede denge sağlayıcı araçları göndereceklerini bildirdi.

Tellal Haber / 01.12.2004