AKÇAALAN YARDIMLAŞMA ve DAYANIŞMA DERNEĞİ

KÜTAHYA - TÜRKİYE

 

KÜLTÜR ve SANAT

         Kasabamız yetiştirdiği Hattat, Ressam, Yazar ve Fotoğraf  sanatçılarıyla da her zaman gündemde olmuştur.

         Meşhur Hat ve resim sanatçımız Merhum Mustafa KÖYLÜ Kütahya’da bulunan Laleli Camii, Altıntaş ve Domaniç ilçelerinde çeşitli camilerin iç dekorasyonunda ve Gediz Ulucamii’nin yazı şablonları yapılmasında görev almış olup, Hat ve serbest olarak Resim çalışmalarında bulunmuştur

         Ahşap ve Ağaç oymacılık sanatında, eski iç dekorasyon dalında Hüseyin Ali ve Mehmet Akalan sanatları en üst düzeydedir.

         Edebiyat Öğretmeni Deniz BİRCAN’IN Akçaalan kasabası hakkında yazmış olduğu (Bitirme Tezi) Akçaalan tarihçesine ışık tutan en iyi kaynaklardan biridir.

         Emekli Öğretmen Hüseyin TANRIKULU Akçaalan kasabasındaki, Türbe ve Tekkeleri hakkında kitap çalışması bulunmaktadır.

         Fotoğraf Sanatçısı Birol Akdemir Tarihi ve Doğal güzellikleri fotoğraflayan, Kişisel ve Karma sergileriyle adından sıkça söz ettiren kasabamızın yetiştirmiş olduğu sanatçılarımızdandır.

TELLAL GAZETESİ

 

Gediz'de 121 Yıllık Gelenek... 

GEDİZ - Gediz İlçesi'ne bağlı Akçaalan Beldesi'nde 121 yıldır devam eden asker uğurlama geleneği renkli görüntülere sahne oluyor. Akçaalan Beldesi'nde yıllardır devam eden geleneğe göre, askerlik şubesinden çağrı pusulasını alan gençler, baba ocağından ayrılıncaya kadar günlerce davul-zurna eşliğinde eğleniyor. Beldede, ilk olarak 1872 doğumlu asker adayları tarafından başlatılan gelenek, özelliğinden hiçbir şey kaybetmeden günümüzde de devam ediyor. Son olarak ağustos ayı sonu itibariyle silah altına alınacak olan 13 genç, sadece askere gidecek kişilere mahsus olan folklor kıyafetlerini giyerek, yöreye has halk oyunlarını oynadı. Bu arada, asker adayı gençler, kendilerinin yazdığı tiyatro oyununu da sahneledi. Asker adayları, gündüzleri ise ev ev dolaşarak, mani okuyor. Ev sahipleri de, ip üzerine dizilen bez parçalarına para takıyor. Gençler, toplanan paraların bir kısmını asker harçlığı olarak aralarında paylaşıyor. Kalan para ise beldelerinin acil ihtiyaçlarında kullanılmak üzere Belediye Başkanı'na teslim ediliyor. Akçaalan Belediye Başkanı Mehmet Ali Korkmaz, 121 yıldır devam eden geleneği yaşatmakta kararlı olduklarını söyledi.

26.08.2003

Tellal Haber

 

Sitenin Notu :

ASIRLIK GELENEKTE ASKERLER İÇİN MANİ YAZAN DEĞERLİ USTALARIMIZ:

İBRAMCON ALİ ÇAVUŞ

FANTANIN ALİ ERUÇAR

SÜLEYMAN GÜLER

SÜLEYMAN ATAR

MUSTAFA CANTÜRK

HALİL KUMRAL

ŞERİF BEKTAŞ

ŞABAN MALTAŞ

HALİL İBRAHİM PINARBAŞI

MEHMET GÜLER  

 

Kütahya Kültür ve Sanat Derneği Eski Gediz ve Akçaalan'a gezi düzenledi.

Kütahya Kültür ve Sanat Derneği üyeleri “Çevremizi tanıyalım” etkinlikleri çerçevesinde geçtiğimiz hafta sonu Eski Gediz ve Akçaalan Beldelerine gezi düzenledi. Yazar F. Ferihan Beşli ve Fotoğraf Sanatçısı Birol Akdemir eşliğinde, Eski Gediz Belediye Başkanı Ekrem Taşkestik ve Akçaalan Belediye Başkanı M. Ali Korkmaz'ın konukseverliğinde düzenlenen geziye dernek üyelerinden Dernek Başkanı ve Ressam Yıldırım, Gönül Türkel, Dernek Başkan Yardımcısı Necmettin Çetintaş ve eşi, Çamlıcalı Naif Ressam Hüseyin Yüce ve eşi, Fotoğraf Sanatçısı Birol Akdemir ve eşi, Kolleksiyoner Murat Özbey ve eşi, Ressam Nursel Cantürk, Kazım Somun, Zafer Gence, Seramik Sanatçısı Yusuf Çeliker ve eşi, Kırkpare Sanatçısı Yaşar Ataseven, Yazar F. Ferihan Beşli katıldılar.

Dernek üyeleri Eski Gediz ve Akçaalan Beldeleri'nde depremden kurtulan bazı tarihi yapıları, yok olmaya yüz tutmuş olan meşhur üzüm bağlarını gezdiler ve yöre sanatçılarına ziyaretlerde bulundular. Resim ve fotoğraf çalışmaları ile belde belediye başkanlarının Eski Gediz’de karma sergi isteklerinin dernek tarafından olumlu karşılandığı ve belirlenen bir tarihte karma sergi için çalışmalar yapılması konusunda da görüş birliğine varıldığı bildirildi.

Tellal Haber - 08.10.2003

 


ESKİ GEDİZ DE SERGİ

Kütahya Kültür ve Sanat Derneği’nin bir kültür etkinliği olarak ve Eski Gediz Belediye Başkanı Sayın Ekrem Taşkestik beyin yardımlarıyla 08/05/2004 tarihinde Eski Gediz'de düğün salonunda karma sergi yapılacaktır.
         Sergiye Kütahya'dan Çini, Resim, Hat, Tezhip ve Fotoğraf sanatçıları katılacaktır.
Sergi günü 1930'ların Yaşantısı, 1970'lerin deprem ve 2000'li yılların Eski Gediz ve çevresinin Aydın Saraoğlu, F. Ferihan Beşli ve Birol Akdemir'in fotoğraf çekimlerinden oluşan Multivizyon gösterisi de yapılacaktır.

Gedizliler İnternet Sitesi 2004

 

KÜSAD SANATÇILARI ESKİ GEDİZ’DEYDİ.

Kütahya Kültür ve Sanat Derneği sanatçıları, 8 Mayıs Cumartesi günü Kültür ve Sanat etkinliklerinde bulunmak üzere Eski Gediz Belediyesi’nin davetlisi olarak beldeye gittiler.

Otuz Dört ressamın resim; Ceyda ÇETİN, Münevver GÜNAYDIN, Sabahat KALAFAT, Nuray GÜÇLܒnün elişleri sergileri saat 15:30’da Eski Gediz düğün salonunda görkemli bir şekilde açıldı.

Sergi açılışı öncesi yapılan törende Belediye başkanı Sayın Ekrem Taşkestik’in yaptığı konuşmasında; ‘Toplumları ayakta tutan en büyük etkenin kültür olduğunu belirterek sanatçılara teşekkür etti. Daha sonra Gediz Kaymakamı A. Nazım BALCIOĞLU önce Gediz’den yetişen ve salonda hazır bulunan ‘Çağlar Boyunca Gediz’ kitabının yazarı Mehmet PINAR, ‘Yanık Frigya’dan Gediz’e ‘ kitabının yazarı F. Feriha BEŞLİ, fotoğraf sanatçısı Birol AKDEMİR ve orada bulunanların Gediz sevgisini, okuduğu ‘GEDİZ’im’ şiiriyle dile getiren Atilla BOZKURT’u kutlayarak teşekkür etti. Bu güzel eserlerin mutlaka devam edeceğine inanıyorum. Gediz, tarih, tabiat, kültürel güzellikleriyle çok zengin bir belde diyerek sözlerini KÜSAD sanatçılarını kutlayıp, teşekkür ederek bitirdi.

F. Ferihan BEŞLİ konuşmasına emeği geçen tüm belediye çalışanlarına teşekkür ederek başladı. Ekrem Taştektik’e ‘Bize depremle yok olan bir kenti tertemiz, güzelliklerle bezeli olarak sundunuz. Bir Avrupa kenti kadar temiz ve bakımlı bir şehir bulduk’ diyerek başladı. Eski Gediz bizim kökümüz nereye gidersek gidelim, kökümüzden kopamayız; Çünkü biz ilk adımlarımızı bu kentin sokaklarında attık, ilk eğitimizi burada aldık, Atalarımız burada gömülü. Bu şehrin güzel kültürü bizi başarılı kıldı. Bu kökün gövdesi Yeni Gediz kök sağlam olursa; gövde gelişir dallanır, filiz verir. Bu nedenle kökümüze sahip çıkmak zorundayız. İki Gediz’in gelişmesi karşılıklı birbirini olumlu etkiler. Olumlu yönde birbirini tamamlar. Biz acılarımızı içimize gömdük, insanlarımıza güzellikler yaşatalım istiyorum. Bu bacaları tüttüren Eski Gediz’i yeniden var edenlere minnettarım, KÜSAD olarak sizlere güzellikler sunmaya geldik.

KÜSAD başkanı yıldırım TÜRKEL’de konuşmasında Kültür ve Sanatın toplumların yaşamındaki öneminden söz ederek; ‘Biz bizleri izlemeye gelemeyenlere çağrıldığımız an giderek kültür zenginliklerimizi ve sanatımızı sergiliyoruz. Bu gün buraya da bu nedenle geldik. Davet edildiğimiz her yere gitmeye hazırız. Eski Gediz’i çok beğendik. Bizi ağırlayan başta Belediye Başkanı ve tüm personele, Gediz halkına teşekkür ediyoruz.

 Bu konuşmadan sonra sırasıyla Gediz’li sanatçılar Mehmet PINAR, Atilla BOZKURT ve Birol AKDEMİR kendilerini tanıttılar. Bunu F. Ferihan Beşli, Aydın SARAOĞLU, Birol AKDEMİR’in fotoğraf arşivlerinden Birol AKDEMİR tarafından düzenlenen sinevizyon gösterimi izledi. 1925 ‘den günümüze izlenen fotoğrafların halkı çok etkilediği görüldü.

KÜSAD yönetiminden Yaşar ATASEVEN’in yönettiği ve mankenliklerini

Nermin SAROĞLU, Eda ÖRDEKÇİ, Yulet GENCE, Çiğdem UÇARCAN, Nermin HALİŞ, Havva KARATAŞ’ın yaptığı Kütahya El İşleri grubunun çalıştığı Kütahya giysileri defilesi büyük bir ilgi gördü. Programın sonunda, Resam Zafer GENCE, Belediye Başkanına yaptığı bir Gediz resmi, Ömer CESUR bir seramik çalışmasını, Fatma ÖKTEM küçük bir çalışmasını sundu.

Serginin gezilmesi ve kokteyle program sona erdi. Sanatçıların gönlünde güzel Eski Gediz’in hayali Akçaalan Şelalesi de gezilerek Kütahya’ya dönüldü. Sergi 13/05/2004 tarihine kadar Eski Gediz Düğün salonunda ziyaretçilere açık kalacaktır.

Gedizliler İnternet Sitesi 2004

   

UNUTULMAYA YÜZ TUTAN YEREL GİYSİLER

         Akçaalan Kasabasında Yerel Kıyafetler Türkmen özellikleri taşımaktadır.

Yaşlılar halen eski giysileri kullanmakta olup, genç kesim düğün ve bayramlarda yöresel kıyafetleri giyerek yöresel kıyafetlerin unutulmamasını sağlamaktır.