KÜTAHYA GEDİZ İLÇESİ

 

MURAT DAĞI KAPLICALARI

          Gediz'e 30 km. uzaklıktadır. Kaplıca merkezi denizden 1500 m. yükseklikte Murat Dağının batı yamaçlarında yer alır. Sıcak su beş kaynaktan çıkar. Kocahamam, Hacethane, Sarıkız, Kaymakam ve Uyuz Hamamı adı ile beş hamamı vardır. Havuzları ve otelleri, özel banyolukları bulunur. Yaz ayları boyunca yoğun bir insan kalabalığına sahne olur. Kaplıca tesisleri ve konaklama birimleri belediyeye aittir. Murat Dağında ayrıca Kızılay'a ait 180 kişi kapasiteli bir de kamp merkezi bulunmaktadır.

 

(ayrıntılı bilgili  http://www.kizilay.org.tr/hizmet_genclik.htm  adresinden alınabilir)

 

          Murat Dağında çıkan su özellikleri itibariyle, Kalsiyum sülfat içeriği taşımakta ve İdrar yolları iltihaplarında, karaciğer, safra kesesi, hastalıklarında içme kürü ile büyük fayda sağlar. Banyosu romatizma ve nevralji hastalıklarına iyi gelir.

          Muratdağı Kaplıcaları, çam ormanları içinde, yüksek dağ ikliminin tüm koşullarını taşıdığından, ayrıca bir dinlenme ve kendini yenileme yeri niteliğindedir. Murat Dağı ismini Murat Dede" efsanesinden almıştır.

Gediz Muratdağı kaplıcaları 18.03.1987 gün ve 11608 sayılı bakanlar kurulu kararıyla "Termal Turizm Merkezi "ilan edilmiştir. Konaklama ve rezervasyon için Murat Dağı Kaplıca Müdürlüğü ile irtibat kurulmalıdır.
(0 274 412 73 14)

 

 

GEDİZ ILICA KAPLICALARI

          Gediz 'in 13 km. güney batısında Simav Şaphane ilçeleri yolu üzerinde, Hamamsu deresinin iki yanında ve dere içinde yaklaşık 10 yerden kaynamaktadır. Denizden yüksekliği 710m 'dir. Termal su 217 lt/s debi de 57-86 C derece sıcaklıkta akar. Merkezde çıktığı yeri sarıya boyayan Sarıkız kaynağı, Karakazan kaynağı, Buğuluk kaynağı ve en sıcak kaynak olan Kahve önü traverten kaynaklarından yararlanılmaktadır. Kaplıca suyu, içme uygulamalarında karaciğer ve safra yolu rahatsızlıklarına iyi gelir.

Gediz Ilıcasu Kaplıcaları 18.3.1987 gün ve 11608 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla "Termal Turizm Merkezi" ilan edilmiştir. Konaklama ve rezervasyon için Ilıca kaplıca müdürlüğü ile irtibat kurulmalıdır. (0 274 431 52 00- 431 53 22 )

 

Kaynaklar   :  http://www.gedizliler.com/ İnternet Sitesi